您目前的位置: 首页» Qualification

Events

1.Aquatics: 48
Swimming (34)
Men (17): 50m Freestyle, 100m Freestyle, 200m Freestyle, 400m Freestyle, 1500m Freestyle; 100m Backstroke, 200m Backstroke; 100m Breaststroke, 200m Breaststroke; 100m Butterfly, 200m Butterfly; 200m Individual Medley, 400m Individual Medley; 4×100m Freestyle Relay, 4×200m Freestyle Relay; 4×100m Medley Relay; Marathon 10km.
Women (17): 50m Freestyle, 100m Freestyle, 200m Freestyle, 400m Freestyle, 800m Freestyle; 100m Backstroke, 200m Backstroke; 100m Breaststroke, 200m Breaststroke; 100m Butterfly, 200m Butterfly; 200m Individual Medley, 400m Individual Medley; 4×100m Freestyle Relay, 4×200m Freestyle Relay; 4×100m Medley Relay; Marathon 10km.
Diving (12)
Men (6): Team, individual all-around, 3m Springboard, 10m Platform, 3m Springboard Synchro, 10m Platform Synchro
Women (6): Team, individual all-around, 3m Springboard, 10m Platform, 3m Springboard Synchro, 10m Platform Synchro
Water Polo (2)
Men, Women


2. Archery (4)
Men (2): Individual Competition, Team Competition
Women (2): Individual Competition, Team Competition


3. Athletics (43)

Men (21): 100m, 200m, 400m, 1500m, 10000m, 110m Hurdles, 400m Hurdles, 20km Race Walk, 20km Race Walk Team, 50km Race Walk, 4×100m Relay, 4×400m Relay, High Jump, Pole Vault, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Discus Throw, Hammer Throw, Javelin Throw, Decathlon.
Women (22): 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, 5000m, 10000m, 100m Hurdles, 400m Hurdles, 20km Race Walk, 20km Race Walk Team, 4×100m Relay, 4×400m Relay, High Jump, Pole Vault, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Discus Throw, Hammer Throw, Javelin Throw, Heptathlon.


4. Badminton (7)
Men (3): Singles, Doubles, Team
Women (3): Singles, Doubles, Team
Mixed (1): Mixed Doubles


5. Baseball (1)
Men.


6. Basketball (1)
Men.


7. Canoeing: 14
Canoe Sprint (14)
Men (8): Kayak Single 200m, Kayak Double 200m, Canoe Single 200m;
Kayak Single 1000m, Kayak Double 1000m, Kayak Four 1000m, Canoe Single 1000m, Canoe Double 1000m.
Women (6): Kayak Single 200m, Canoe Single 200m;
Kayak Single 500m, Kayak Double 500m, Canoe Double 500m, Kayak Four 500m.


8. Cycling: 18
Men (9): Cycling Track (5) – Pursuit, Team Sprint, Keirin, Team Pursuit, Omnium (Flying Lap, Points Race, Individual Pursuit, Scratch Race, Time Trial 1 km, Elimination Race);
Cycling Road (2) – Individual Time Trial, Road Race
Cycling Mountain Bike (1) – Cross-country
Cycling BMX (1) – Cross-country
Women (9): Cycling Track (5) – Pursuit, Team Sprint, Keirin, Team Pursuit, Omnium (Flying Lap, Points Race, Individual Pursuit, Scratch Race, Time Trial 500 m, Elimination Race);
Cycling Road (2) – Individual Time Trial, Road Race
Cycling Mountain Bike (1) – Cross-country
Cycling BMX (1) – Cross-country


9. Equestrian: 6
Jumping Individual, Jumping Team; Dressage Individual, Dressage Team; Eventing Individual, Eventing Team.


10. Fencing: 12
Men (6): Foil Individual, Epee Individual, Sabre Individual; Foil Team, Epee Team, Sabre Team;
Women (6): Foil Individual, Epee Individual, Sabre Individual; Foil Team, Epee Team, Sabre Team.


11. Football: 3
Men (2):
(1) Men’s Under-20 Team (born after 1st January, 1997)
(2) Men’s Urban Team (born before 1st January, 1999)
Women (1):
Women’s Adult Team.


12. Golf: 2
Men’s Team Stroke Play; Women’s Team Stroke Play.


13. Gymnastics: 18
Gymnastics (14)
Men (8): Team Competition, Individual All-round, Floor Exercises, Pommel Horse, Rings, Vault, Parallel Bars, Horizontal Bar.
Women (6): Team Competition, Individual All-round, Vault, Uneven Bars, Beam, Floor Exercises.
Trampoline (4)
Men (2): Individual, Team.
Women (2): Individual, Team.


14. Handball: 2
Men, Women.


15. Hockey: 2
Men, Women.


16. Rowing: 15
Men (7): Double Sculls, Quadruple Sculls, Coxless Pair, Coxless Four, Eight with Coxswain; Lightweight: Double Sculls, Coxless Four.
Women (8): Single Sculls, Double Sculls, Quadruple Sculls, Coxless Four, Coxless Pair, Eight with Coxswain; Lightweight: Double Sculls, Quadruple Sculls.


17. Sailing: 8
Men (4): Laser – One Person Dinghy, 470 – Two Person Dinghy, Finn – One Person Dinghy, RS: X – Windsurfer;
Women (3): Laser Radial – One Person Dinghy, 470 – Two Person Dinghy, RS: X – Windsurfer;
Mixed (1): OP Level Team.


18. Shooting: 13
Men (8): 10m Air Pistol Individual, 10m Air Pistol Team, 25m Rapid Fire Pistol, 50m Pistol, 10m Air Rifle Individual, 10m Air Rifle Team, 50m Rifle 3 Positions, 50m Rifle Prone.
Women (5): 10m Air Pistol, 25m Sport Pistol, 10m Air Rifle Individual, 10m Air Rifle Team, 50m Rifle 3 Positions.

19. Softball: 1
Women.

20. Table Tennis: 7
Men (3): Singles, Doubles, Team;
Women (3): Singles, Doubles, Team;
Mixed (1): Mixed Doubles.


21. Taekwondo: 8
Men (4): 58kg, 68kg, -80kg, +80kg;
Women (4): 49kg, 57kg, -67kg, +67kg.

22. Triathlon: 2
Men (1): Individual;
Women (1): Individual.


23. Volleyball: 5
Volleyball (3):
(1) Men’s Adult Team;
(2) Women’s Adult Team;
(3) Women’s Under-21 Team (born after 1st January, 1996, there should be less than 7 athletes who were born between 1st January, 1996 and 31st December, 1997.)
Volleyball – beach (2): Men, Women.


24. Weightlifting: 15
Men (8): 56kg, 62kg, 69kg, 77kg, 85kg, 94kg, 105kg, +105kg.
Women (7): 48kg, 53kg, 58kg, 63kg, 69kg, 75kg, +75kg.


25. Wrestling: 17
Men (11):
Greco-Roman 6: 59kg, 66kg, 75kg, 85kg, 98kg, 130kg;
Freestyle 5: 65kg, 74kg, 86kg, 97kg, 125kg.
Women (6):
Freestyle: 48kg, 53kg, 58kg, 63kg, 69kg, 75kg.


26. Wushu: 12
Taolu (7):
Men (3): All-round (Changquan, Dao, Gun), All-round (Nanquan, Nandao, Nangun), All-round (Taijiquan, Taijijian).
Women (3): All-round (Changquan, Jian, Qiang), All-round (Nanquan, Nandao, Nangun), All-round (Taijiquan, Taijijian).
Mixed (1): Team (Men’s Qiang, Men’s Jian, Men’s Duilian; Women’s Dao, Women’s Gun, Women’s Duilian).
Sanda (5):
Men (4): 60kg; 75kg; 90kg; Team (56kg, 65kg, 70kg, 80kg, +90kg).
Women (1): Team (52kg, 60kg, 70kg).